SPOTKANIE POETYCKIE

 

27 listopada Szkoła Podstawowa nr 3 w Kłobucku gościła poetów z Klubu Literackiego ,,Metafora'' z Częstochowy. Były to następujące osoby: Zofia Trzepióra – Noga  i Mira Woroniec – Simlat oraz Maciej Rudlicki. Goście obdarzeni są licznymi talentami; obydwie Panie malują obrazy, natomiast Maciej Rudlicki komponuje melodie do napisanych przez siebie tekstów.

Gości powitała wicedyrektor Sylwia Galle. Maciej Rudlicki zaśpiewał piosenkę o genie. Atmosfera, która została dzięki temu wytworzona, wprowadziła wszystkich słuchaczy w pogodny, poetycki nastrój. Młodzież rzadko ma okazję uczestniczyć w słuchaniu poezji śpiewanej. Następnie Zofia Trzepióra – Noga przeczytała swój wiersz pt.: ,,Uroki szkoły''. Pani Zofia jest mieszkanką Kłobucka i w swojej twórczości skupia się bardzo często na elementach, związanych z tym miastem i jego okolicami. Uwielbia malowanie obrazów. Uczniowie mieli jeszcze okazję  wysłuchać jej wiersza, poświęconego jednej z ulic Kłobucka. Obrazy maluje także Mira Woroniec –  Simlat. Gimnazjalistom zaprezentowała ona wiersz pt.: ,,Powrót Arsinoe'', poświęcony siostrze królowej Kleopatry. Było to piękne uzupełnienie

utworu muzycznego pana Macieja, łączącego się tematycznie z tym samym zagadnieniem. Kolejny wiersz Pani Miry  to utwór ,,Siwowłosa dama''. Utworami muzycznymi w wykonaniu pana Macieja była jeszcze piosenka o słoniu i  ,,Tango''.

           Twórcy przekazali naszym uczniom bezcenne rady, związane z powstawaniem utworów, ale także z życiem.

Pan Maciej wskazał na to, że każdy tekst to odruch emocji, ale potem następuje odpowiedzialność za słowo. Bardzo ważne jest też zwięzłe przedstawienie tego, co chcemy przekazać czytelnikowi. Twórcy zachęcali młodych ludzi do rozwijania swoich talentów.

Spotkanie z pewnością pozostanie na długo w pamięci młodych ludzi. Jego owocem są też tomiki poetyckie, które poetki przekazały szkole oraz płyty z utworami Pana Macieja. Dzięki temu gimnazjaliści mogą zanurzyć się w dowolnym czasie w przepiękne klimaty poetyckie oraz muzyczne i uwolnić od zgiełku codzienności.

 

Comments

comments

Written by