102 zarzuty

WŁADYSŁAW  S.  z 102 ZARZUTAMI !!!
 Władysławowi S. prominentnemu działaczowi Polskiego Stronnictwa Ludowego i Kółek Rolniczych zarzuca się popełnienie 102 przestępstw. Przestępstwa dotyczą wyłudzenia ze SKOK w Wołominie trzech pożyczek w łącznej kwocie 3,6 mln zł, a także tzw. prania brudnych pieniędzy w kwocie nie mniejszej niż około 20,9 mln zł pochodzących z 93 innych czynów zabronionych popełnionych na szkodę SKOK Wołomin.  Jak poinformowała Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, akt oskarżenia w sprawie trafił do sądu. Informacji udzielił rzecznik prasowy praskiej prokuratury okręgowej prok. Marcin Saduś. Ponadto – jak dodał – zarzuty przedstawione S. dotyczą „udzielenia w 2013 r. pomocy do dokonania oszustw kredytowych na szkodę SKOK w Wołominie dokonanych na nazwiska podstawionych do kredytowania osób”.
– W ocenie prokuratora środki z wyłudzonych w latach 2010-2011 pożyczek na szkodę SKOK w Wołominie Władysław S. przeznaczył głównie na pokrycie zobowiązań podporządkowanego sobie, a zadłużonych organizacji rolniczych ,  oraz  związkowych z branży rolniczej, a także, w części, na cele prywatne — zaznaczył prok. Saduś. – Należy zaznaczyć, że w trakcie ubiegania się o pożyczki lub kredyty Władysław S. przedkładał nierzetelne lub poświadczające nieprawdę dokumenty oraz nierzetelne pisemne oświadczenia, mające wpływ na uzyskanie wsparcia finansowego, w szczególności dotyczące uzyskiwanych dochodów, a także operaty szacunkowe określające wartość nieruchomości.
Akt oskarżenia objął także – jak poinformowała prokuratura – b. członków zarządu nieistniejącej już telewizji TVR – Dominika de V. oraz Tomasza S., którzy – według prokuratury – także wzięli udział w „praniu pieniędzy”. W sierpniu zeszłego roku prokuratura informowała, że w toku śledztwa ustalono, iż TVR sp. z o.o., prowadząca telewizję TVR, finansowana była ze środków pochodzących z korzyści majątkowych pochodzących z oszustw kredytowych popełnionych na szkodę SKOK w Wołominie.
– Władysław S. częściowo przyznał się do popełnienia czynów zakwalifikowanych przez prokuratora jako oszustwa kredytowe, nie przyznając się jednocześnie do popełnienia pozostałych przestępstw, oraz złożył wyjaśnienia – informuje prokurator Saduś. – Oskarżony zasadniczo kwestionuje dokonaną przez prokuratora ocenę karną jego działań — dodał.
Władysław S. obecnie jest tymczasowo aresztowany. Wobec pozostałych stosowane są m.in. poręczenia majątkowe. Za przestępstwa zarzucane oskarżonym grozi do 15 lat pozbawienia wolności. Andrzej Zalski.

Comments

comments

Written by